Raportul comunității Declic despre violențele Jandarmeriei a ajuns la ONU
Comunitatea Declic a realizat un Raport privind violențele din 10 august ale Jandarmeriei. Răspunsul Organizației a venit neîntârziat: Confirmăm primirea raportului privind evenimentele din 10 august din România. […] Informațiile primite au fost trimise spre examinare la Departamentul de Proceduri Speciale al Națiunilor Unite. Decizia lor de a acționa sau nu într-un anumit caz este, în acest moment, confidențială. Informațiile vor fi dezvăluite publicului înaintea celei de-a 40-a sesiuni a Consiliului Drepturilor Omului, din martie 2019, în “Raportul privind comunicările privind procedurile speciale”.
Astfel, Departamentul de Proceduri Speciale decide asupra unei eventuale anchete în ceea ce privește încălcarea Drepturilor Omului în România. Conform procedurii de lucru a ONU, informații despre o anchetă pe acest subiect nu pot fi oferite acum din motive de confidențialitate. O posibilă anchetă ar fi făcută publică, cel mai repede, în luna martie a anului viitor.
Cei 80.000 de membri Declic care au semnat petiția adresată ONU, așteaptă cu optimism răspunsul. Optimismul este întărit și de recenta Rezoluție a Parlamentului European privind statul de drept în România. În acest document Legislativul european condamnă „intervenţia violentă şi disproporţionată” a forţelor de ordine în timpul protestelor de la Bucureşti din august 2018. Este un moment foarte important, comunitatea internațională a înțeles abuzul la care sunt supuși cetățenii în România.
Comunitatea Declic nu se va opri până ce Jandarmeria nu va redeveni instituția care îi apără pe cetățeni și nu pe borfași. ”Vom continua să ieșim în stradă să ne cerem drepturile, cu riscul de a fi amendați, bătuți sau intoxicați cu gaze. Vom continua să producem pancarte și să le ducem în piețe, și dacă violențele vor continua ne vom adresa din nou comunității internaționale.” este decizia membrilor Declic.