Adevarul te eliberează de robie-site susținut și de românii de pretutindeni

Pastila de gramatică

Scrierea corecta a unor verbe ( a crea, a trebui, a binevoi, a fi, a constitui, a veni etc.)

În scrierea corectă a unor forme verbale pot interveni diverse dificultăți legate fie de sunetul final Carti_bibliografieal rădăcinii sau al temei și de modificarea pe care o produce acest sunet în desinență (terminație), fie de scrierea formelor compuse etc. Iată câteva exemple :

  • Se scriu într-un cuvânt verbe compuse sau obținute prin derivare parasintetică (adică prin adăugarea unui prefix și a unui sufix, la aceeași rădăcina) precum : a binecuvânta, a binevoi, a binedispune, a se autoacuza, a prescurta, a scurtcircuita, a telecomanda etc.
  • Verbele la modul gerunziu, compuse cu adverbele mai sau prea, se scriu, întotdeauna, într-un cuvant : nemaiavând, nemaiștiind, nepreamuncind etc.
  • Verbele de conjugarea I, care au tema terminată în ş sau j, (a (se) furișa, a (se) îngrășa, a înfățișa, a aranja, a degaja, a neglija etc.) se conjugă în același fel cu celelalte verbe de conjugarea I : de exemplu, se îngrașă/ ne îngrășăm (nu se îngrașe/ ne îngrășem), se furișează/ ne furișăm (nu se furișază/ ne furișem etc.) În schimb, verbul a așeza, la persoana a III-a, singular, are ca formă corectă se așază (nu se așează), deoarece tema verbului este așez-, deci se termină în –z (nu în s sau j).
  • Verbele de conjugarea I, care se termina în –ia, în hiat (adică două vocale apropiate, care trec în silabe diferite), de felul : a copia, a concedia, a premia, a expedia, a zgâria etc., la indicativ prezent, persoanele a III-a, singular și plural, au ca forme corecte : copiază, concediază, premiază, expediază, zgârie etc., iar la modul gerunziu, se scriu cu doi i : copiind, concediind, premiind, expediind, zgâriind etc.
  • Verbele a crea și a agrea, se conjugă corect, la indicativ prezent : eu creez, tu creezi, el creează, noi creăm, voi creați, el creează (în mod similar : eu agreez, tu agreezi el agreează etc.) ; la modul conjunctiv prezent, formele corecte sunt : eu să creez, tu să creezi, el să creeze, noi să creăm, voi să creați, el să creeze (eu să agreez, tu să agreezi, el să agreeze etc.) ;
  • Verbele de conjugarea a IV-a, care se termină la infinitiv în –i (a dormi, a povesti, a aminti etc.), au, la indicativ, perfect simplu, persoana I, terminația în –ii (eu dormii, eu povestii, eu amintii etc.), iar la persoana a III-a singular, un singur –i (el dormi, el povesti, el aminti etc.) ;
  • Verbele de conjugarea a IV-a, terminate, la modul infinitiv, în vocala urmată de– i (a constitui, a intui, a institui, a cheltui, a trebui etc.), păstrează acest i în tot cursul conjugării : constituie, intuiește, instituie, cheltuiesc/ cheltui, trebuie etc. (nu constitue, intuesc, institue etc.) ;
  • Verbele a succeda și a preceda, la indicativ prezent, singular și plural, se scriu corect : el (ei) succedă, el (ei) precedă, iar la conjunctiv prezent : să succeadă, să preceadă ;
  • Verbele a veni și a ține, la indicativ și conjunctiv prezent, persoana a doua singular, se scriu corect cu doi i : tu vii, tu ții/ tu să vii, tu să ții (primul i aparținând temei, iar cel de-al doilea fiind desinența) ;

Personajul-e-o-carteForma corectă a verbului a zice, la imperativ pozitiv, este : Zi ! (cu un singur i), iar la imperativ negativ : Nu zice ! (Nu zi ! este o forma populară, neliterară) ;

  • Verbul auxiliar al modului condițional se scrie corect fără i final : aș citi, aș mânca, aș dormi etc. ( nu ași citi, ași mânca etc.) ;
  • Verbele a scrie, a prescrie, a transcrie etc., la indicativ prezent, persoana a II-a singular, modurile indicativ și conjunctiv prezent, se sriu corect cu doi ii : (să) scrii, (să) prescrii, (să) transcrii etc. ;
  • Verbul a fi, la conjunctiv prezent, persoana a II-a singular, se scrie corect cu doi : să fii ; la imperativ, persoana a II-a singular, forma pozitivă : să fii !, iar la forma negativă, cu un singur i : nu fi !; gerunziul corect este fiind .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

6 − 1 =

6 + 4 =

Editorial
  • Tot așa?....Tot așa, dar parcă mai rău!

    Tot așa?….Tot așa, dar parcă mai rău!

    Gloria Vita -Ce s-a mai schimbat acolo, că mi-e dor de-acasă? -Mă sperie întrebarea ta. Dar dacă vrei, îți răspund cu altă întrebare. Când ai plecat din oraș și din țară, ai sperat că se va schimba ceva în bine? -Sincer, o fărâmă de speranță tot am avut, deși foarte …...citeste »

Afară zidu-i roșu, înăuntru-i…infraroșu/Primăria Chirnogi s-a vopsit

24 octombrie 2020

Afară zidu-i roșu, înăuntru-i…infraroșu/Primăria Chirnogi s-a vopsit

Primăria Chirnogi și-a schimbat culoarea clădirii nu doar pe cea politică. Ion Ștefan (PSD) a cîștigat alegerile locale din acest an, iar Primăria Chirnogi a primit botezul roșu. Primarul Ion Ștefan din localitatea Chirnogi, județul Călărași, este atât de îndrăgostit de culoarea roșie încât a inaugurat începerea mandatului său cu schimbarea culorii clădirii primăriei.

  • Pastila de gramatică

    Pastila de gramatică

    Sensul şi originea expresiei “Patul lui Procust” În cultura română, …
Corespondenta la redactie