Întreruperile de curent electric – un fenomen repetitiv pentru Oltenița ultimelor zile
de Laura Suzeanu
Monopolul italian pe afacerea de gestionare a curentului electric se dovedește unul grosolan și care nu respectă absolut nicio normă de profesionalism sau de bun simț. Deși facturile la curent sunt considerabile ca sume, chiar au fost situații de scandal când cetățenilor din Oltenița le-au venit facturi uriașe la consumul de energie electrică, Electrica Dobrogea a dovedit că nu face decât să profite de slaba administrare din Guvern, ce ar putea să renunțe foarte bine la serviciile lor și să asigure românilor o altă variantă de afacere privind energia electrică la consumator, profită de obediența unora dintre români și oltenițeni, profită de monopol în zonă, profită de faptul că nu există o legislație care să îi tragă la răspundere în cazul erorilor și serviciilor execrabile, plus lipsei de investiții, deși se încasează sume uriașe pe consumul de curent electric.
Desele întreruperi ale alimentării cu energie electrică i-au adus la disperare pe oltenițeni. Zile la rând, Oltenița a înregistrat câte două – trei pene de curent pe zi
Nu mai este de mult o noutate că la Oltenița alimentarea cu energie electrică este o loterie: nu se știe niciodată când poți avea surpriza neplăcută de a rămâne fără energie electric pe timpul zilei sau pe întuneric. Cu atât mai mult cu cât precipitațiile și instabilitatea atmosferică au agravat situația nerezolvată ani de zile. Nervii localnicilor sunt întinși la maxim din cauza deselor pene de curent. Alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă foarte des în ultimul timp, bineînțeles că totul s-a derulat fără ca cineva de la Enel să se sinchisească să ofere vreo explicație oamenilor sau măcar să-i pună în gardă. ”Ăștia așa fac mereu și dacă se întrerupe curentul electric cad toate de la internet la cablu cât despre aparatură stăm cu inima mică să nu ne lase fără. Când îți e lumea mai dragă, pică curentul. Nu putem înțelege de ce nu fac nimic pentru ca astfel de situații să nu mai apară”, ne spune indignat unul dintre oltenițeni.
Într-adevăr, nimeni de la Electrica nu se obosește să prevină populația, fie că este vorba de avarii produse în rețeaua locală sau alte probleme tehnice. Problema este veche pentru că situația trenează de mulți ani, fără ca Enel să ia vreo măsură concretă în acest sens. Nu de puține ori, cei de la Enel au susținut că aceste avarii nu survin din vina lor neapărat, ci din cauza unor avarii neprevăzute din rețea. Ceea ce nu înțelegem este faptul că Enel nu s-a spetit prea mult cu investițiile în reabilitarea rețelei de alimentare cu energie electrică din zonă. ”Facturile le încasează imediat și chiar reacționează imediat în caz că te opui ori nu ești mulțumit de servicii, iar dacă întârzii la plata facturilor mai mult, te trezești imediat că te debranșează de la rețea. Însă ei nu fac nimic pentru ca serviciile lor să se îmbunătățească. Ne-am săturat să pice curentul electric așa des, mai ales când plouă mai mult sau bate vântul mai cu putere. Banii știu să-i ia repede și degrabă. Va trebui să ne îngrijim să montăm grupuri electrogene sau generatoare electrice”, ne spune alt oltenițean nemulțumit de această situație.
De câte ori li s-a solicitat celor de la Enel un punct de vedere, ei au oferit răspunsuri vagi, lipsite de consistență astfel că întotdeauna ei se erijează în alte scăpări, nu pot fi trași la răspundere, iar de vină este rețeaua, vremea, soarta, dar numai ei nu.
Enel Distribuție Banat, Enel Distribuție Dobrogea și Enel Distribuție Muntenia sunt responsabile pentru gestionarea și modernizarea rețelele electrice din cele trei regiuni, având ca obiectiv principal îmbunătățirea calității serviciului de distribuție. Enel Distribuție Dobrogea operează rețeaua în Dobrogea, în județele Constanța, Călărași, Tulcea, Ialomița.
Deviza e una, realitatea e alta
„Pentru Enel, conceptul de responsabilitate socială corporativă este sinonim cu dezvoltarea sustenabilă și cu capacitatea de a menține un echilibru între cele trei variabile: performanța economică, protecția mediului și responsabilitatea socială.” Aceasta este deviza sub care afirmă Enel că lucrează, text postat pe site-ul enel.ro.
Realitatea o cunosc însă toți consumatorii oltenițeni care au parte de serviciile marca Enel: întreruperi dese de electricitate, serviciu de deranjamente de-a dreptul inutil, facturi uneori uriașe iar dacă ceri detalii răspunsul este ”recalculare”, investiții care nu se prea văd decât, poate, mai mult în visele și imaginația lor. La cum se lucrează în România acum, se pare că rezolvarea problemelor cauzate de disfuncțiile Enel, inclusiv nelămuririle privind sumele uriașe din facturi, le găsim doar în acțiunea în instanță.
Oltenițenii care doresc să afle mai multe despre „standardele de performanță” ale furnizorului de electricitate, pot accesa pagina de internet https://www.enel.ro/ro/index.htm. Tot de aici puteți afla că 24 de ore din 24 Enel se află la dispoziția clienților, când apar probleme cu furnizarea energiei electrice. ”În cel mai scurt timp o echipă de intervenție se va deplasa pe teren pentru a rezolva situația.” spun ei pe site. Numărul de semnalare a întreruperilor curentului electric este 0242.929 pentru județul Călărași, iar Serviciul Informații Clienți – Info Enel Telverde este 0800 07 08 09
Eventualele sugestii şi reclamaţii pot fi transmise prin fax la 0372,871,083 pentru clienţii Enel Energie SA (zonele Banat şi Dobrogea) sau prin poşta electronică pentru clienţii Enel Energie – contactee.ro@enel.com
Punctul de lucru Enel Oltenița a fost desființat cu câteva luni în urmă, au mai rămas doi operatori, municipiul nostru, deși se cheamă ”municipiu”, a rămas astfel în pom și pomul în aer, cu toate problemele legate de electricitate în oraș și nu că s-ar fi rezolvat ceva dacă rămânea punctual de lucru deschis, dar măcar așa aveam impresia și noi că suntem mai mult băgați în seamă..
Lasă un răspuns