În perioada august – septembrie 2015, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Călăraşi desfăşoară campania „MERITĂ SĂ RIŞTI?!”, pentru informarea cetăţenilor cu privire la consecinţele conducerii vehiculelor sub influenţa alcoolului şi fără permis.
Săptămânal poliţiştii informează cetăţenii despre sinteza evenimentelor rutiere înregistrate pe raza judeţului şi a rezultatelor acţiunilor derulate, despre cauzele care au condus la producerea accidentelor şi recomandările preventive de urmat pentru reducerea riscului de victimizare. Creşterea siguranţei rutiere Campania “Merită să rişti?” se desfăşoară în perioada august-septembrie. Accidentele rutiere au avut cauze principale conducerea sub influenţa alcoolului, pierderea controlului asupra direcţiei de mers, neasigurarea la efectuarea manavrei de mers înapoi, traversarea neregulamentară şi neadaptarea vitezei la condiţiile de drum.

Lasă un răspuns