Olteniţa Info

Adevarul te eliberează de robie-site susținut și de românii de pretutindeni

  • Acasa
  • Arhiva
  • Contact
  • Istoric
  • Oferta publicitate

După ani de zile de administrație PNL, municipiul Călărași s-a înroșit

29 septembrie 2020 Administrator site Actualitate, Local, Local, Local, National, National, National, Politic, Social 0

Municipiul Călărași și-a schimbat „culoarea” la alegerile de duminică, 27 septembrie. Majoritatea călărășeană a ales o administrație social-democrată.

Potrivit Autorității Electorale Permanente, după centralizarea voturilor, primarul muncipiului Călărași este candidatul PSD, Marius Dulce. Acesta a obținut 10.281 de voturi.
Daniel 
Ștefan Drăgulin a pierdut fotoliul de primar, care a obținut 7802 de voturi.

O surpriză a alegerilor de duminică a fost clasarea în top 3 a candidatului PMP, Liviu Coman. Acesta a primit votul a 1781 de călărășeni.
Partidul Social Democrat a 
reușit să câștige și majoritatea în Consiliul Local obținând 9186 de voturi adică 9 mandate de consilieri locali. PNL a primit votul din partea a 7437 de cetățeni și a obținut 7 mandate. În Consiliul local au intrat și PMP cu 2 mandate, Pro România 2 și USR 1 mandat. 

Anterior

Cele 3 diferente principale dintre un semineu si un termosemineu: alege sa cumperi inspirat

Următor

Candidatul PNL-USR pentru Primăria Oltenița, Milescu Costinel, a câștigat alegerile la Oltenița

Drepturi de autor © 2026 | Temă WordPress de MH Themes