Redacția
Dacă treceți prin centrul orașului, în zona Pietonalei, vedeți trei persoane insistente, un blond înalt și două fete tinere, una dintre ele ieșind în evidență prin silueta mai plinuță și părul închis la culoare. Ei îți întind un pliant şi te roagă să vii cu ei la sediu, „aici, aproape”, pentru a-ţi oferi, ţie sau copilului tău, un viitor de vis. Dintr-o dată te introduc într-o lume a modellingului, în așa fel încât ajungi să crezi că ți-a ieșit norocul în drum: devii fotomodel peste noapte, iei bani mulţi şi munceşti puţin. Pentru cei care au copii, slăbiciunea este mai mare, părinții făcând astfel una din marile greșeli: răsfățul.
Ţintele racolatorilor de modele sunt, în general, fetele tinere şi copiii, dar mai nou ei atrag în vorbele învăluitoare și promisiuni inclusiv persoane mai în vârstă. Deși s-a încercat o demascare a lor din partea câtorva persoane, dar și a celor prinse în capcane și nu sunt puține, acestea mințind că de fapt este vorba de cineva apropiat căruia i s-a luat o parte din bani, cei trei împreună cu echipa ajutătoare, în frunte cu o doamnă care se intitulează ”director”, insistă să rămână. Și asta pentru că ei lucrează la firmă (SC Eccentric Concept Company SRL) și nu fură bani sau nici nu obligă pe cei opriți în drum să scoată bani din portofele. Dar folosesc metode prin care naivii cad în plasă. Astfel de atitudini denotă ce vremuri periculoase trăim, unde escrocheria se întinde de la politicieni până la fel și fel de persoane, care își inventează acțiunile înșelătoare prin diverse tertipuri: îți ghicesc și te lasă fără bijuterii, vin cu detergenți la ușă iar naivii care le deschid (în general bătrânii) îi invită în casă de unde pot fura nestingheriți, îmbrăcați în salopete sună la uși dându-se falși lucrători la gaze ori telefoane, apoi escrocheria ”loz în plic”, înșelăciunea cu împrumutul, alba-neagra, verigheta și inelul de aur găsite pe jos, metoda ”Accidentul”, înșelăciunea controalelor economice, înșelăciunea prin sms-uri pe telefon, și nu în ultimul rând cea cu agenția de modele.
Strategia este tipică la ei: se pun în faţa ta şi, cu expresii de genul: ”Unde vă aranjați?” sau ”Unde vă machiați?” deși se vede pe fața câte uneia că nu are niciun fel de machiaj, ori “Ce păr frumos aveți, e vopsit sau este culoarea naturală?”, ei insistă să le acorzi câteva minute, fluturându-ți un flayer tipărit special, pentru a fi cât mai convingători.
Fetele visează să devină modele şi sunt încântate că dorinţa li se poate îndeplini mai uşor decât au crezut vreodată. Părinţii nu pot rezista propunerii de promovare a copiilor, care se simt flataţi de complimentele făcute de racolatori. Merg la sediul unde cei mai mulți se lasă stăpâniți de viaţa frumoasă care li se inventează. Semnează un contract peste care nu se uită și nu analizează situația, dau bani, suma fiind 100 de lei pentru început de persoană, după care, pe parcurs, spun cei păcăliți că se cer alte sume de bani.

Potrivit unor surse directe, dar și din discuțiile noastre cu doi dintre racolatori, ale căror răspunsuri au fost cât se poate de concludente în ceea ce fac, sunt destule persoane care le-au căzut în plasă.

Vrăjeala continuă în interiorul încăperii pe care au închiriat-o în zona Trezoreriei Oltenița, la parterul hotelului.
Imaginea persoanei atrase în joc va fi asociată cu imaginea firmei, cam asta ar fi replica ce deschide orice uşă în acest domeniu. Eşti plătită apoi cu sume mari pentru pozat. Totul pare minunat. Echipa joacă o carte destul de mecanică a complimentelor. Ce trebuie să faci tu? Să zâmbeşti frumos la poză, să fii cuminte la machiaj şi… să plăteşti o taxă de înscriere înainte de doar 100 de lei…o nimica toată. Ce înseamnă banii ăștia pe lângă lumea minunată în care vei intra şi viaţa fără griji care ţi se pregăteşte?
Naivitatea oamenilor care dau acea sumă de bani şi semnează acel contract se opreşte la a accepta că au pierdut suma de bani și se resemnează, alții se duc peste ei să le ceară banii înapoi, dar ei nu mai vor să înapoieze nimic, ba dimpotrivă, devin și aroganți sau iritați de propunere, înșelatul rămânând cu buza umflată după euforia în care fusese transportat. Dacă cel care cere înapoi suma de bani știe cum să vorbească, ori încearcă o strategie care să îi înmoaie ori sperie cumva pe nerușinați, atunci pot înapoia banii. Dintre cei cu care reporterii noștri au vorbit, numai două persoane au primit suta de lei înapoi (un milion de lei vechi). Unii, de rușine că au scos bani atât de ușor din buzunar sau genți, nu mai au curajul să înfrunte ce au făcut.

Poliţiștii sfătuiesc persoanele care au fost înşelate să facă plângere, indiferent cât de mic este prejudiciul, pentru ca organele abilitate să ia măsuri în acest sens. Iar cetăţenii trebuie să ia în considerare că nimeni nu-ţi oferă ceva gratis. Cum poți arunca niște bani atât de ușor, o sumă destul de mare 100 de lei, luând în considerare vremurile pe care le trăim, fără să te gândești înainte că acești bani sunt dați pe ceva ce nu primești, decât un contract și promisiuni? Oamenii trebuie să aibă în permanență un strop de suspiciune când este vorba despre premii.
Majoritatea românilor are un spirit de beatitudine, un stil balcanic, prin care se vrea ceva la superlativ, dar cât mai lesne, iar poveștile acestea încântătoare ce duc la înșelătorie sunt cea mai bună tactică pentru naivi.
[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=NUxFgkymWCs&feature=youtu.be’]

Buna ziua. Asta s-a intamplat astazi in cugir. Mi-am dat seama din start ca sunt niste sarlatani astfel ca semnat contractul si m-am dus cu el la politie ca sa aiba si o dovada. Nu vreau sa fii aruncat banii de pomana(ii dadeam la saraci mai bine) ci vreau sa cred ca cineva ii poate opri.